web stats

Egyvilág

Gazdasági növekedés és fejlődés

Ha mobilról nézed, a következő linken találsz egy rövidített, könnyebben olvasható változatot:

MOBIL VÁLTOZAT

Az alábbi írást letöltheted doc vagy pdf formátumban is. Először kattints a következő linkre, majd a megjelenő lapon, ahogy áll, a legfelső sorban válaszd ki, melyik formátumot szeretnéd. (Amit itt alább látsz, azok ugyanis képek, ezért nem lehet kijelölni a szöveget, nem lehet keresni benne, nem működnek a linkek, és kinyomtatni sem egyszerű. A letölthető dokumentumokban mindez működik.)

LETÖLTÉS ÉS TOVÁBBI FEJEZETEK

Ugyanott elmondhatod a véleményedet is róla, a „kérdőív”, a „fórum” vagy az „email” linkek segítségével. Ezenkívül rengeteg más tartalmas olvasnivalót is találsz – ez itt ugyanis egy nagyobb mű része, mely módszeresen, de azért érthetően elmagyarázza, hogyan működik a világ. A címoldalról kiindulva többet megtudhatsz róla.

(Ajánlom még: Facebook-csoport; Facebook lap)

1. oldal
2. oldal
3. oldal
4. oldal
5. oldal
6. oldal
7. oldal
8. oldal
9. oldal
10. oldal
11. oldal
12. oldal
13. oldal
14. oldal
15. oldal
16. oldal
17. oldal
18. oldal
19. oldal

A lapokon nem működnek a linkek, de ezek igen:

KérdőívFórumEmail

(Ajánlom még: Facebook-csoport; Facebook lap)

20. oldal

További olvasnivalók:

(Klikk a címekre)

Téma Tartalom Megjegyzés

Gazdaságpolitika, makroökonómia

Mi az, hogy makroökonómia, és mi a mikroökonómia? A gazdaságpolitika ágai: a fiskális, monetáris és strukturális politikák. Adók és az államadósság. A monetáris politika eszközei, például az alapkamat. Mire jó a jegybanki függetlenség? Az infláció okai és következményei. Amit a kamatokról és valutaárfolyamokról tudni kell. A munkanélküliség legfontosabb jellemzői. A bizalom szerepe és az őszinteség komplikáltsága a gazdaságban. Makroökonómiai iskolák. 32 oldal, 8800 szó. Van benne pár elméletibb fejtegetés, de általában nem vészes – ha kissé száraz is. Annyiból érdekes, hogy elég jó bepillantást nyerhetünk valamibe, ami általában a fejünk fölött zajlik: a gazdaságpolitikába; jobban meg tudjuk ítélni azt. Ha hosszúnak tűnik, ki lehet hagyni az apróbetűt, mint mindig.

Gazdasági válságok

A gazdaság állapotának hatása a közhangulatra és sok minden másra a társadalomban. A gazdasági válság jelentése és fajtái. Néhány nevezetes válság: a 1929-es Nagy Válság és a 2007-es válság rövid összefoglalója. A válságok tényezői, mélyebb okai és előrejelzésük. Válságok és a globalizáció. A válságok dinamikája: terjedésük, önfenntartó jellegük, a gazdasági buborékok és ciklusok. A válságkezelés elvei, gyakorlati lépései, és hogy ki állja a cehhet. Mi jó van a gazdasági válságokban? 29 oldal, 8100 szó: hosszú, de érthető téma. Jó áttekintést ad erről az igencsak húsbavágó, időről-időre nagy felfordulást okozó problémáról. Az apróbetűt, mint mindig, itt is kihagyhatja az, aki csak a lényegre kíváncsi.

Állam

Az állam, és hogy változó, hogy az kiket szolgál. Milyen feladatai vannak az államnak? Az újraelosztásról és az állami tulajdonról. A legitimitás: mitől fogadják el az emberek egy rendszer vagy egy vezető hatalmát? A korrupció, és hogy mit lehet tenni ellene. Az anarchia lehetősége és a hatalom szükségessége. 12 oldal, 3100 szó, és érthető. Világmegváltó újdonságok nincsenek benne, de pár tanulság igen. Leginkább azonban annyiból hasznos, hogy ad egy átfogó és strukturált képet államról, hatalomról, a hatalommal való visszaélésekről.

Továbbá közéleti aktualitásokra is szoktam reflektálni, a címlapon.
Azt is megnézheted, ha ide kattintasz.