web stats

Egyvilág

Ár és érték

Ha mobilról nézed, a következő linken találsz egy rövidített, könnyebben olvasható változatot:

MOBIL VÁLTOZAT

Az alábbi írást letöltheted doc vagy pdf formátumban is. Először kattints a következő linkre, majd a megjelenő lapon, ahogy áll, a legfelső sorban válaszd ki, melyik formátumot szeretnéd. (Amit itt alább látsz, azok ugyanis képek, ezért nem lehet kijelölni a szöveget, nem lehet keresni benne, nem működnek a linkek, és kinyomtatni sem egyszerű. A letölthető dokumentumokban mindez működik.)

LETÖLTÉS ÉS TOVÁBBI FEJEZETEK

Ugyanott elmondhatod a véleményedet is róla, a „kérdőív”, a „fórum” vagy az „email” linkek segítségével. Ezenkívül rengeteg más tartalmas olvasnivalót is találsz – ez itt ugyanis egy nagyobb mű része, mely módszeresen, de azért érthetően elmagyarázza, hogyan működik a világ. A címoldalról kiindulva többet megtudhatsz róla.

(Ajánlom még: Facebook-csoport; Facebook lap)

1. oldal
2. oldal
3. oldal
4. oldal
5. oldal
6. oldal
7. oldal
8. oldal
9. oldal
10. oldal
11. oldal

A lapokon nem működnek a linkek, de ezek igen:

KérdőívFórumEmail

(Ajánlom még: Facebook-csoport; Facebook lap)

12. oldal

További olvasnivalók:

(Klikk a címekre)

Téma Tartalom Megjegyzés

Értékteremtés

Eredendően a munka teremti az értéket, de a munkát hatékonyabbá téve számos más tényező is hozzájárul ehhez: a tőke, a menedzsment, stb… A termelés hasznának felosztása: ki mindenki részesedik még belőle a dolgozókon, a közvetlen értékteremtőkön kívül? Mik határozzák meg a munka eredményét? Az erőfeszítés, a képességek és a körülmények. A munka piaci ára, és egyéb lehetőségek a munka díjazására. 9 oldal, 3100 szó és érthető. Elvi szempontból az a legérdekesebb benne, hogy a munka az értékteremtés alapja – de az egyéb tényezők is igen fontos szerepet játszanak. Gyakorlati oldalról pedig a haszon felosztásának húsbavágó kérdése, a munka díjazása miatt érdemes elolvasni. Ezúttal is igyekszem gyakorlatiasan közelíteni a problémához.

A piac alapjai

A csere néhány tulajdonsága. Miért csereberélnek egymással az emberek: a komparatív előnyök elmélete. A piac jelentése és fajtái. Milyen tulajdonságai vannak az elméleti tökéletes piacnak? A piaci egyensúly, kereslet és kínálat, a termelői és fogyasztói többlet, valamint az egyensúlytalanság esetei. Hogyan keverednek a valóságban a kapitalista (piaci) és szocialista elemek? A játékelmélet mibenléte, a Fogolydilemma, a Közlegelő Tragédiája és a Nash-egyensúly. 15 oldal, 4000 szó. A piac a gazdaság alapvető intézménye, és magunk is sokféle piacon vagyunk jelen, például az árupiacon és a munkaerőpiacon. Ezért a piacot alaposan, több témán keresztül tárgyaljuk, melyeknek ez az első darabja. Jelen téma meglehetősen elméleti, igényli az odafigyelést – viszont segít módszeresebben szemlélni a bennünket a gyakorlatban is folyamatosan körülvevő gazdasági tevékenységet.

A kultúra és az ember

A kultúra jelentése, jelentősége és értéke. A kultúra és az ember, a kultúra és a társadalom kapcsolata: a közös kultúra, mint a nemzeteket összetartó erő, illetve a kultúrák különbözősége, ami viszont elválasztja a népeket, stb… Annak az alapvető fontossága, ami az emberek fejében van, hogy mi minden függ ettől. A mai világ jelentős kulturális változásai, a kulturális sokszínűség csökkenése és megőrzése. 19 oldal, 5500 szó. A kultúra fejezet bevezető darabja, mely széleskörű, általános áttekintést ad a kultúráról.

Továbbá közéleti aktualitásokra is szoktam reflektálni, a címlapon.
Azt is megnézheted, ha ide kattintasz.