web stats

Egyvilág

Relatív és abszolút

Ha mobilról nézed, a következő linken találsz egy rövidített, könnyebben olvasható változatot:

MOBIL VÁLTOZAT

Az alábbi írást letöltheted doc vagy pdf formátumban is. Először kattints a következő linkre, majd a megjelenő lapon, ahogy áll, a legfelső sorban válaszd ki, melyik formátumot szeretnéd. (Amit itt alább látsz, azok ugyanis képek, ezért nem lehet kijelölni a szöveget, nem lehet keresni benne, nem működnek a linkek, és kinyomtatni sem egyszerű. A letölthető dokumentumokban mindez működik.)

LETÖLTÉS ÉS TOVÁBBI FEJEZETEK

Ugyanott elmondhatod a véleményedet is róla, a „kérdőív”, a „fórum” vagy az „email” linkek segítségével. Ezenkívül rengeteg más tartalmas olvasnivalót is találsz – ez itt ugyanis egy nagyobb mű része, mely módszeresen, de azért érthetően elmagyarázza, hogyan működik a világ. A címoldalról kiindulva többet megtudhatsz róla.

(Ajánlom még: Facebook-csoport; Facebook lap)

1. oldal
2. oldal
3. oldal
4. oldal
5. oldal

A lapokon nem működnek a linkek, de ezek igen:

KérdőívFórumEmail

(Ajánlom még: Facebook-csoport; Facebook lap)

6. oldal

További olvasnivalók:

(Klikk a címekre)

Téma Tartalom Megjegyzés

Emberi relativitás

Az összehasonlító szemlélet, azaz, hogy az emberek egymással mérik a dolgokat, egymást és önmagukat. Mások helyzetének jelentősége abban, ahogyan magunkat és a jólétünket értékeljük. Hogyan hasonlítgatjuk magunkat másokhoz, és milyen következményekkel jár ez? A bennünket érő, gondolkozásunkat alakító legfontosabb hatások, különösen a forma hatásai. Az abszolút szemlélet: olyannak látni a dolgokat, amilyenek, az összehasonlítástól és a különféle hatásoktól függetlenül. A cím elsőre némileg rejtélyes lehet, de csak annyit jelent, hogy 1) szeretjük összehasonlítgatni magunkat, a dolgokat; és 2) sok mindentől függünk mi magunk és a gondolkozásunk. Viszonylag hosszú téma, mely helyenként igényel némi gondolkozást, de nem vészes. A legfontosabb benne, hogy vegyük észre, mennyire függ az elégedettségünk attól, hogy mások milyen helyzetben vannak, csak emiatt is sokkal rosszabbnak vagy jobbnak ítélhetjük a saját helyzetünket.

Versengés és együttműködés

A versengés és együttműködés sokféle megjelenése. Milyen biológiai, mentális és társadalmi tényezőknek köszönhető ez a két viselkedésforma? Előnyeik és hátrányaik. A közhasznú és közjavak, mint az együttműködés eredménye. A potyautasok: akik kihasználják az együttműködő csoportokat. Az együttműködés megbomlása és fenntartásának módjai. 18 oldal, 5000 szó. A versengés és az együttműködés két alapvető módja a világgal való szembenézésnek, a szükségletek kielégítésének. Ekképp ezek a gazdasági rendszer alapelemei. Ez a téma meglehetősen részletesen, de érthetően tárgyalja őket.

Értékek

Mit jelent az érték fogalma, és mik az értékek? Az ember értéke. Értékítéleteink, azok különbözősége és önállótlansága. Eszmények, és másodlagosságuk a boldogsággal szemben. Hosszú és meglehetősen elvont téma, sok apró betűvel. Ezzel együtt érdemes lehet átolvasni, mert van benne néhány fontos tanulság: például hogy a jóság érték; hogy a dolgok értéke nagyrészt nem a lényegükből, hanem a címkéikből fakad; hogy mi segíthet elviselni, ha mások jobb képességekkel rendelkeznek, értékesebbek nálunk; hogy mennyire szubjektív és önállótlan az értékítéletünk; vagy, hogy pusztán eszményekért nem kell elvenni az emberek támaszát.

Továbbá közéleti aktualitásokra is szoktam reflektálni, a címlapon.
Azt is megnézheted, ha ide kattintasz.